Odżywianie a ajurweda

Odżywianie a ajurweda

Pożywienie jest podstawą naszego życia. Jest nośnikiem energii oraz źródłem substancji budujących, regulujących i regenerujących nasz organizm. Jednocześnie może być także źródłem toksyn oraz przyczyniać się do stanów zapalnych i chorób. Co warto wyeliminować z diety wg ajurwedy, aby cieszyć się zdrowiem i równowagą?

Dieta ajurwedyjska to dieta wegetariańska, choć w oryginalnych tekstach ajurwedyjskich mówi się o spożywaniu mięsa, które uznawano za odżywcze, jeżeli było przygotowywane i spożywane w określonych okolicznościach. Białko pochodzenia zwierzęcego nie jest jednak niezbędne dla utrzymania zdrowia. Można je zastąpić warzywami strączkowymi, nasionami i orzechami oraz produktami mlecznymi pochodzących od krów, jeżeli zdrowie na to pozwala.

Ajurweda zaleca spożywanie produktów surowych i gotowanych. Te pierwsze mogą być różnie tolerowane, dlatego obróbka termiczna znacznie ułatwia trawinie niektórych składników. Dieta proponowana przez ajurwedę jest różnorodna, odżywcza i zrównoważona. Ajurweda zaleca spożywanie świeżo przyrządzanych pokarmów naturalnego pochodzenia. Jedzenie ma nie tylko nasycać, ale przywracać zdrowie i pomagać zachować równowagę. Stosowanie lekkiej diety, różnego rodzaju technik oczyszczających oraz odpowiednich ćwiczeń fizycznych i oddechowych w tym skutecznie pomaga.

Produktami spożywczymi, których powinniśmy raczej unikać, przestrzegając diety ajurwedyjskiej, są przede wszystkim różnego rodzaju używki – alkohol, kawa i czarna herbata. Powinniśmy unikać także żywności wysokoprzetworzonej i modyfikowanej genetycznie. Nie służą nam także oleje niskiej jakości, rafinowany cukier i sztuczne słodziki. Powinniśmy uważać także ze smażeniem w głębokim tłuszczu i wielokrotnych odgrzewaniem jedzenia.

Podstawą diety ajurwedyjskiej jest zachowanie równowagi wszystkich smaków – słodkiego, słonego, ostrego, gorzkiego, cierpkiego i kwaśnego. Brak zachowania te równowagi prowadzi do podrażnień układu pokarmowego. Brzmi skomplikowanie? Wszystko Tobie wytłumaczą!
Techniki terapeutyczne oraz dieta dopasowywane są do indywidualnej konstrukcji człowieka na konsultacji dietetycznej lub ajurwedyjskiej.

Nie tylko jedzenie wzmacnia nasz organizm. Idealnym uzupełnieniem diety jest odpowiednia ilość ruchu oraz różnego rodzaju zabiegi, masaże i terapie holistyczne. Dopasowaniem właściwych metod zawodowo zajmują się konsultanci ajurwedyjscy, którzy na podstawie pogłębionego wywiadu i wyników badań rozplanowują cały proces powrotu pacjenta do zdrowia. 

Konsultant będzie Twoim przewodnikiem po świecie medycyny wschodniej i doradcą w dziedzinie zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego. Nie jest jednak ani psychoterapeutą, ani fizjoterapeutą, ani dietetykiem, dlatego nasze Centrum tworzą także inni specjaliści, którzy profesjonalnie rozwiązują wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne.

Scroll to Top