Mamo, tato – zadbaj o siebie, tak jak dbasz o swoje dziecko!

W natłoku codziennych spraw, siebie i własny dobrostan stawiamy zwykle na ostatnim miejscu spraw do ogarnięcia. Tymczasem badania potwierdzają, że jedynie rodzic, którego poczucie zadowolenia, spełnienia i szczęścia znajduje się na optymalnym poziomie jest w stanie skutecznie wspierać dzieci i budować zdrowe relacje. Właściwa troska o potrzeby ciała, umysłu i duszy nie jest fanaberią, ale koniecznością, na którą musimy znaleźć czas. Jak zatem zachować zdrowy balans między rodzicielstwem a pracą zawodową i domowymi obowiązkami?

Ajurweda oraz holistyczne podejście do zdrowia zakładają, że źródłem wszelkiego rodzaju chorób jest zachwiana równowaga między odpoczynkiem a wyczerpaniem. Regeneracja po wysiłku jest równie ważna, jak pracy, w którą wkładamy naszą energię.

Zobacz, z jak wielką troską opiekujesz się swoim dzieckiem. Zwracasz uwagę na to, co je, czy przesypia dostateczną liczbę godzin, czy właściwie odpoczywa po treningu lub nauce… A czy z taką samą troską opiekujemy się sobą? Często swoje potrzeby spychamy na ostatnie miejsce, a tymczasem wystarczy naprawę niewiele, by dodać sobie energii.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę samopoczucia i redukcję wszelkiego rodzaju napięć jest masaż. Umiejętne uciskanie mięśni i stawów to nie tylko metoda uśmierzania bólu, ale także sposób, by poprawić zdolności ruchowe, pobudzić krążenie krwi i wzmocnić odporność.

Nasze nawyki są powieleniem tego, co obserwujemy na co dzień. To, czym się otaczamy i kto inspiruje nas do działania, wpływa na to z jakich aktywności budujemy naszą codzienność. 

Dbając o własny dobrostan, zwracając uwagę na to, co jemy oraz czy dostarczamy sobie właściwą ilość ruchu i snu, wpływamy nie tylko na swoje samopoczucie, ale także pokazujemy naszym dzieciom zalety stawiania siebie na pierwszym miejscu.

Najlepszym sposobem, by nauczyć się dbać o siebie jest uważne wsłuchiwanie się w potrzeby własnego ciała, umysłu i duszy. Udział w terapiach i rozmowy z psychologiem pozwalają wyciszyć chaos otoczenia, by móc w spokoju posłuchać siebie. Profesjonalnie przeprowadzane terapie to nie tylko sposób na poradzenie sobie z konkretnymi problemami i trudnościami życiowymi. To przede wszystkim uświadomienie sobie własnych potrzeb. A tylko zaspokajając własne potrzeby możemy skutecznie zaspokajać potrzeby najbliższego nam otoczenia.

Ajurweda oznacza „wiedzę o życiu i długowieczności”. I choć nie brzmi to dość poważnie w świadomości „człowieka zachodu”, jej podstawowe zasady stosowane są od wieków na całym świecie. Zdrowie, to nie tylko brak chorób. To dynamiczna harmonia między ciałem, duchem i umysłem. Na nasze samopoczucie ma wpływ nie tylko otoczenie w którym żyjemy, ale także styl życia jaki prowadzimy. Pamiętając o właściwym odżywianiu, oddychaniu, ruchu i medytacji, budujemy harmonię nie tylko z własnym ciałem, ale i wszystkimi rytmami, jakie rządzą siłami natury.

Scroll to Top